I. Šaškių kompozicija – kas tai?
Šaškių kompozicija – tai sporto šaka, originalių, dirbtinių pozicijų kūrimas šaškių lentoje. Jos tikslas – atskleisti žaidimo pagal šaškių taisykles grožį. Šaškių kompozicijų kūrėjai yra vadinami šaškių kompozitoriais. Rengiamos šaškių kompozicijų sudarymo neakivaizdinės varžybos, taip pat šaškių kompozicijų sprendimo akivaizdinės ir neakivaizdinės varžybos.
Šaškių kompozicija susideda iš 3 pagrindinių žanrų (skyrių): problemų, etiudų ir uždavinių. Kompozicijose užduotį vykdo baltosios šaškės: problemose ir etiuduose – pasiekti pergalę (rečiau – lygiąsias), uždaviniuose – uždaryti tam tikrą juodųjų šaškių (rečiau – baltųjų) skaičių. Kiekvienas šaškių kompozicijos žanras turi savo specifinius techninius ir estetinius reikalavimus. Problemoms būdingas kombinacinis žaidimas, etiudams – partijų baigmės (endšpilio) žaidimas. Ne toks populiarus ir tik pastaraisiais metais pradėtas plėtoti yra daminių problemų žanras (skyrius), kai pradinėje padėtyje yra damos. Be čia aptartų meninių, klasikinių problemų, kurioms galioja gana griežti reikalavimai, šimtalangėse ir paprastosiose šaškėse dar yra vadinamosios praktinės problemos, kuriose svarbiausia yra praktinė pradinė padėtis ir nekeliami tokie griežti reikalavimai kaip meninėms (praktinių problemų žanras sportinėje šaškių kompozicijoje yra ne toks svarbus ir populiarus. Ilgus metus nebuvo rengiama jokių praktinių problemų varžybų. Pastaraisiais metais, mažėjant aktyvių šaškių kompozitorių, bandoma atgaivinti bent jau šimtalangių praktinių problemų žanrą ir į šaškių kompoziciją pritraukti daugiau šaškių mėgėjų).
Pavyzdžiai, reikalavimų paaiškinimai, sprendimų užrašymo ypatumai etc (jeigu čia pateikiamos kompozicijos (pavyzdžiai) vėliau dalyvavo kompozicijų sudarymo varžybose ir buvo nurodyti vienokie ar kitokie jų trūkumai, tarkim, kitų autorių panašūs kūriniai, to mes čia nepateikiame ir nenagrinėjame, be to, čia patiekiamos kompozicijos nebūtinai aukščiausio lygio – pavyzdžių pateikimo tikslas kitoks):
1.V. Gudelionis
- f6(g7), e5(h:d2), c3, b8(e3), f4, d8+. Interneto forumas „Planeta“. 2017-01-07 (čia ir toliau straipsnyje nurodomas pirminis kompozicijos šaltinis, neminint jos tolimesnių publikacijų, dalyvavimų varžybose etc.) Paprastųjų šaškių problema. Prie sprendimo (ar diagramos) nurodoma pirmos publikacijos arba dalyvavimo varžybose data (jeigu kompozicija pateikiama dalyvavimo varžybose kontekste – nurodoma, kaip pasirodė tose varžybose). Problema – originali, kitaip tariant, nėra informacijos, kad iki šiol tokia būtų kur nors išspausdinta arba dalyvavusi šaškių kompozicijos varžybose, buvusi partijoje. Pradinėje problemos padėtyje baltųjų ar juodųjų šaškių skaičius negali viršyti priešininko daugiau kaip 2 šaškėmis. Sprendime nurodoma tik į kokį langelį šaškė eina ar kerta. Jeigu juodosios turi pasirinkimą, tai skliausteliuose nurodomas vienintelis, tęsiantis pasipriešinimą variantas (ar keli, jeigu toliau tęsiniai – kompoziciniai). Sprendimo pabaigoje ženklas + rodo sprendimo ar jo varianto pabaigą su laimėjimu. Šios problemos sprendimas – vienintelis ir tikslus. Finale nėra nereikalingų baltųjų šaškių, visos finale likusios juodosios šaškės arba dalyvavo sprendime (g7, h6), arba buvo reikalingos pradinėje konstrukcijoje (a3). Tolimesniuose pavyzdžiuose pabrėšime tik tai, kas čia neminėta.
- V. Bieliauskas
- g7(c7A), f8(f2B), g7, e1+. A.(b4), f8(f2), e1, d8+. B.(b4), b8, a5+. Legalumo įrodymas. Baltosios: c5, e3, g3, h6, Df2 (5). Juodosios: a5, c3, c7, e5, e7, h4 (6). b6(d4), c5(cd6), d4(e5). Tarptautinis konkursas „Pinsk-2011“ (Baltarusija). Problemose dar yra išskiriamos miniatiūros, paprastosiose šaškėse – kai tiek baltųjų, tiek juodųjų šaškių skaičius neviršija 6. Čia – viena iš paprastųjų šaškių miniatiūrų. Sprendime didžiosiomis raidėmis žymimi kompoziciniai variantai. Nekompoziciniai, jeigu juos autorius irgi pateikia, nors tai nėra privaloma, žymimi mažosiomis raidėmis. Jeigu pradinėje padėtyje baltųjų šaškė yra užpulta ir neaišku, kaip tai buvo padaryta pagal šaškių žaidimo taisykles, autorius privalo pateikti pradinės padėties legalumo įrodymą (padėtis, iš kurios pateikiamas toks įrodymas, gali turėti damą). Kai padėtis šaškių lentoje pateikiama notacija, o ne diagrama, skliausteliuose nurodomas šaškių skaičius. Čia matome tokį pradinės padėties legalumo įrodymą.
- J. Leišys
- c5, c7, f8, g3(f2 A), g3, d6, g1+. A.(h2), d6, g1(g3), d2(f2), a7(g1), de3+. 2015 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas. Daminė paprastųjų šaškių problema. Daminėse problemose dama negali būti pakeista paprasta šaške, sprendžiant ji turi atlikti damos funkciją.
- A. Kačiuška
- 117, 40, 32, 3, 17(21a), 2(29), 7(33), 11(38), 16+. a.(3), 12+ arba 33 etc+. Išspausdinta žurnale „De Problemist“. 2015, Nr. 2 (balandis). Šimtalangių šaškių problema.
Užrašant šimtalangių šaškių sprendimą irgi nurodoma į kokį langelį šaškė turi eiti arba kirsti, bet kai yra pasirinkimas, nurodama iš kokio langelio į kokį (beje, nurodant į kokį, iš 2 skaičių rašomas tik paskutinysis), taip čia pirmasis ėjimas užrašytas 117, nes baltoji šaškė iš 11 langelio gali eiti ir į 6 langelį. Šimtalangių šaškių problemos pradinėje padėtyje baltųjų šaškių gali būti dviem šaškėmis daugiau negu juodųjų, bet juodųjų – tik viena šaške daugiau negu baltųjų (išimtis taikoma problemoms-gigantams, kai pradinėje padėtyje baltosios arba juodosios turi ne mažiau kaip 16 šaškių. Tokiu atveju, be kita ko, esant dar kai kurioms papildomoms sąlygoms, juodosios pradinėje padėtyje irgi gali turėti 2 šaškėmis daugiau). Šimtalangių šaškių problemoms egzistuoja dar kelios svarbios taisyklės ir rekomendacijos (šioje knygos dalyje paminėsime tik porą iš jų), kurių nėra paprastųjų šaškių problematikoje. Pirma, žaidimas ir kirtimai endšpilyje turi būti tikslūs (kaip ir čia pateiktame pavyzdyje). Antra, kai baltosios aukoja savo šaškes ir juodosios turi iliuzinę galimybę kirsti keliomis kryptimis, iliuzinis pasirinkimas tarp nukertamų šaškių turi apsiriboti viena šaške, pvz.: 1:2, 1:3:4, 2:3:4, 2:2:4:5, ir tai vadinama ekonomiškumu. Jeigu kertama 1 šaškė arba pasirinkimas 2:2, 3:3 – tai irgi išlaikomas ekonomiškumas. Ši taisyklė netaikoma žaidimui endšpilyje. Šios taisyklės nesilaikymas nebrokuoja, nesunaikina problemos, tačiau sumenkina jos galimybes gauti gerą įvertinimą šaškių kompozicijos varžybose. Praktinėms problemoms ši taisyklė arba rekomendacija netaikoma. Pateiktame pavyzdyje ekonomiška šaškių auka 3 ėjime: juodosios turi iliuzinį pasirinkimą 2:3.
- S. Petrauskas
- 394,11, 2, 15(37), 47+. Interneto forumas „Planeta“. 2016-04-17. Šimtalangių šaškių miniatiūra. Šimtalangių šaškių problemose dar yra išskiriamas miniatiūrų žanras (skyrius), kuriame pradinėje padėtyje turi būti ne daugiau kaip 7 tiek baltųjų, tiek juodųjų šaškės. Pradinėje šimtalangių šaškių miniatiūros (problemos) padėtyje turi būti ne mažiau kaip 5 baltosios šaškės.
- E. Bužinskij
- 461, 40, 371, 42, 21, 1+. Interneto forumas „Šaški v Rossiji“. 2016-05-11. Šimtalangių šaškių praktinė problema. Praktiška pradinė padėtis, nebloga kombinacija, bet netikslus finalas, klasikinių, meninių problemų varžybose brokuojantis šią problemą: po (19) baltosios, eidamos dama, gali laimėti keliais būdais (ir po to žaidimas endšpilyje – netikslus). Praktinėse problemose netikslus, neekonomiškas finalas nėra svarbiausias kriterijus.
- R. Mackevičius
- a5(cb2A), I.h8(a1), b6(a3-b2), f4(c1), d8, h4+. A.(g5), II. b8(d2B), e1(b4), c5, h6, c3+. B.(ab2), b6, h6(b2), e5+. I.a1?(g5), h4(b2), a7(a1)=. II. hc7?(d2), e1(b4 II-A)= . II-A.(h4?), b8(b4), c5, e5+. Interneto forumas „Planeta“ 2016-05-22. Paprastųjų šaškių etiudas. Etiudo pradinėje padėtyje baltųjų šaškių gali būti ne daugiau kaip 4, juodųjų – ne daugiau kaip 6 (tiek paprastų šaškių, tiek damų). Turi būti ne mažiau kaip du kompoziciniai variantai, pasibaigiantys skirtingais finalais. Etiuduose atskirais kompoziciniais variantais laikomi ir variantai, kurie, kad ir baigiasi vienodais finalais, bet jų sprendimuose yra mažiausiai du skirtingi ėjimai. Jeigu finale lieka viena baltoji dama ar paprasta šaškė, laikoma, kad tas etiudo variantas yra ekonomiškas, nors tolimesnis žaidimas nebūtinai gali būti tikslus. Paprastųjų šaškių etiuduose klaidinantys variantai žymimi I, II, III etc., iliuzinis žaidimas žymimas I-A, I-B, I-C etc. (beje, kaip ir paprastųjų šaškių problemose), bet kompozicijų sudarymo varžybose, jeigu žymima ir kiek kitaip, nebaudžiama.
- V. Masiulis
- 10(35A), 34(37), 5(361), 36(42), 37, 27 +. A.(37), 5(35), 46(40), 42(45), 33(31), 46-28(41B), 46 (50), 37, 26 +. B.(50), 427, 6, 47+. Interneto forumas „MiF“, 2016-01-24. Šimtalangių šaškių etiudas. Reikalavimai – kaip ir paprastųjų šaškių etiuduose, tik juodųjų šaškių pradinėje padėtyje gali būti iki 7 (iki 2004 m. jų galėjo būti tik iki 6). Be to, šimtalangių šaškių etiuduose atskirais kompoziciniais variantais laikomi variantai, kurie kad ir baigiasi vienodais finalais, bet jų sprendime yra bent du skirtingi ėjimai. Klaidinančius pėdsakus rekomenduojama žymėti Z1, Z2, Z3 etc., iliuzinį žaidimą – Y1, Y2, Y3, bet kompozicijų sudarymo varžybose, jeigu žymima ir kiek kitaip, nebaudžiama
- Ant. Almonaitis
Uždaryti 2 juodųjų paprastas šaškes.
- c5-b6(a7:c5A), ed8, c1, cb6, bc7(ab6. Kai lentoje lieka tik viena paprasta šaškė ir ji turi tik vienintelį, kad ir „tylų“ ėjimą, jo galima ir nenurodyti), e5, b4, eb2. A.(a3:c5), f2, ef8, de7, g7, d2, h6, g5, bg3. 1984 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
- G. Strazdas
Uždaryti juodųjų paprastą šaškę.
- 294(14A), 20,19,350,30. A.(15), 23, 30, 20, 24. Šimtalangių šaškių uždarymo uždavinys. 1992 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas. Uždaviniuose turi būti mažiausiai du skirtingi variantai.
Pirmosios iki mūsų laikų išlikusios šimtalangių šaškių kompozicijos (etiudai ir problemos) buvo sukurtos XVIII a. viduryje – XIX a. pradžioje Prancūzijoje ir Nyderlanduose. XIX a. pab. – XX a. pr. labiausiai plėtotas etiudų žanras. Etiudinei kompozicijai daug vietos buvo skiriama ir pirmajame šaškių žurnale „Het Damspel“, leidžiamame Nyderlanduose nuo 1906 m. Iki Antrojo pasaulinio karo etiudinė kompozicija plėtota sėkmingiau negu probleminė. Pastarosios kompozitorių padaugėjo tik XX a. 4 dešimtmetyje. Pirmieji griežtus techninius ir estetinius reikalavimus miniatiūroms (kaip jau buvo minėta, tarp problemų dar skiriamos miniatiūros) knygoje „1001 miniaturen“ („1001 miniatiūra“) 1939 m. paskelbė G. L. Gortmans ir V. B. Monsma iš Nyderlandų (V. B. Monsma čia buvo G. L. Gortmans talkininkas). 1941 m. Nyderlanduose buvo įkurtas „Šaškių problemistų ratelis“ (Kring voor Damproblematiek, KvD), tiksliau, asociacija, bet, kaip žinome, Nyderlandus nuo 1940 iki 1945 metų buvo okupavusi nacistinė Vokietija. Pastaroji Nyderlanduose draudė pavadinimus su žodžiu „asociacija“, todėl buvo pasirinktas toks pavadinimas. Tais pačiais metais KvD pradėjo leisti specializuotą šaškių kompozicijos žurnalą „De Problemist“, Nyderlanduose buvo pradėtos rengti šaškių kompozicijų sudarymo varžybos. SSRS šimtalangių (ir paprastųjų) šaškių kompozicijų sudarymo čempionatai pradėti rengti 1966 m., imta teikti sportinius garbės vardus šaškių kompozitoriams.
1987 m. Pasaulinėje šaškių federacijoje (Federation Mondiale du Jeu de Dames, FMJD) įkurta Tarptautinė problemistų sekcija (Jeu de Dames Section Problemist International, SPI). 1988 FMJD pradėjo teikti šaškių kompozitoriams garbės vardus – tarptautinio šaškių kompozicijos didmeistrio, tarptautinio meistro (daug vėliau – FMJD meistro). 2001 SPI FMJD buvo pavadinta CPI FMJD, t. y. komisija (Commission du Problemisme International). Kiek vėliau buvo paskelbtos tarptautinės taisyklės, pradėti rengti pasaulio šaškių kompozicijų sudarymo čempionatai. Lietuvos šaškių kompozitoriai aktyviai dalyvavo minėtuose pasaulio šaškių kompozicijos čempionatuose. 2010 m. FMJD pradėjo teikti garbės vardus šaškių kompozicijų sudarymo varžybų teisėjams – tarptautinio šaškių kompozicijos teisėjo ir FMJD šaškių kompozicijos teisėjo.
2017 m. rugsėjo mėn. dėl tuometinių FMJD vadovų užgaidų ir dėl šaškių kompozitorių nesutarimų, CPI FMJD buvo panaikinta. 2020 m. liepos mėn. Tarptautinę problemizmo (kompozicijos) komisiją (Commission Problemism International, CPI EDC) įsteigė Europos šaškių konfederacijos (European Draughts Confederation) Vykdomasis komitetas.
Algimantas Kačiuška 2001-2006 m. ir 2010-2015 m. buvo CPI FMJD nariu (2010-2013 m. – ir CPI FMJD sekretorius), nuo 2020 m. liepos mėn. yra CPI EDC narys.
Šiuo metu šimtalangių šaškių kompozicija populiari Nyderlanduose, Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Lietuvoje, Prancūzijoje, šiek tiek kompozitorių yra JAV, Izraelyje, Italijoje, Kroatijoje, Latvijoje ir kitur. Paprastųjų šaškių kompozicija populiari Baltarusijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Lietuvoje, šiek tiek ja užsiimančių yra ir kitose šalyse (tarp jų ir Vakarų).
II. Šaškių kompozicija Lietuvoje
Pirmasis žingsnis – straipsniai apie tai, kas yra šaškių kompozicija ir Lietuvos autorių pirmųjų kompozicijų publikacijos Lietuvos spaudoje. Tai įvyko 1958–1960 m. Lietuvos šaškių patriarcho Juozo Kulikausko tvarkomame laikraščio „Komjaunimo tiesa“ šaškių skyrelyje. Šiame skyrelyje 1959–1961 m. po keletą savo kūrinių išspausdino vilniečiai B. Coiras, T. Markus (vėliau keisdamas pasą savo pavardę atsitiktinai pakeitė į Morkus), J. Šausas, kaunietis A. Gimbutas, joniškietis S. Sugaudis, ariogalietis J. Mačiukevičius ir kt. (čia pateikiamos vietos, kur jie tuo metu gyveno ir buvo nurodytos prie jų kūrinių). 1961–1970 m. Lietuvos šaškių federacija leido savo biuletenį oficialiu pavadinimu „LTSR sporto draugijų ir organizacijų sąjunga. Respublikinė šaškių federacija. Biuletenis“. 1962 m. buvo paskelbtas to biuletenio šaškių kompozicijų sudarymo konkursas, vienas kitas Lietuvos autorių kūrinys pradėjo rodytis SSRS specializuotoje šaškių spaudoje (J. Šauso, T. Morkaus, kt.). Kitas reikšmingas įvykis Lietuvos šaškių kompozicijoje – Juozo Kulikausko knygos „Šaškių kombinacijos“ pasirodymas: I leidimas – 1964 m., II leidimas – 1966 m. 1971 m. Juozo Kulikausko iniciatyva laikraščio „Komjaunimo tiesa“ šaškių skyrelyje buvo paskelbtas respublikinis šaškių kompozicijų sudarymo konkursas (organizatoriai – Lietuvos šaškių federacija ir to laikraščio redakcija). Beveik visų jame dalyvavusių kūrinėlių lygis buvo neaukštas, bet buvo ir vienas kitas deimančiukas. Konkurso nugalėtojais atskirose kategorijose (srityse ) buvo paskelbti V. Pakalniškis, T. Morkus, V. Sabonis, G. Strazdas (visi – Vilnius), A. Paprockas (Kaunas), S. Krukonis (Varėna). Konkurso rezultatai, teisėjų kolegijos manymu geriausios konkurso pozicijos buvo paskelbtos ir Lietuvos respublikinio šachmatų ir šaškių klubo leidinyje „Šaškės. Informacinis laiškas“, 1972 m. Nr. 2, gegužė. Taigi, konkursas, be abejo, suvaidino svarbų vaidmenį Lietuvos šaškių kompozicijos raidoje, ne vieną konkurso dalyvį paskatinęs nuodugniau domėtis šaškių kompozicija. Kita vertus, ne veltui minėtame leidinyje buvo konstatuota, kad „šaškių kompozicija Lietuvoje kol kas yra atsiliekanti sporto šaka. Dar nebuvo surengta nė vienų LTSR šaškių kompozicijos pirmenybių, nebuvo suteikiami šaškių kompozicijos atskyriai“. Deja, vėliau, nuo 1971 m. iki pat 1981 m. šaškių kompozicijos varžybos Lietuvoje nebuvo rengiamos. Nepaisant to, Lietuvos šaškių kompozicijos mėgėjų balsas tuo laiku darėsi vis garsesnis: Lietuvos šaškių kompozitoriai pradėjo gana gausiai spausdinti savo kūrinius įvairių Lietuvos leidinių šaškių skyreliuose (šaškės Lietuvoje populiarėjo), ypač džiugino mūsų autorių publikacijos specializuotuose SSRS šaškių žurnaluose „Šaški“ ir „Dambrete“ (Ryga, Latvija), žurnale „64 – Šachmatnojie obozrienijie“ (Maskva, Rusija), kur buvo labai kokybiški šaškių ir šaškių kompozicijos skyriai – be kita ko, jie buvo žinomi užsienio šaškių kompozicijos mėgėjams ir ypač specialistams, tad Lietuvos šaškių kompozicijos mėgėjų kūryba pradėjo plisti po pasaulį. Tuo laikotarpiu be minėtų T. Morkaus, V. Sabonio, G. Strazdo Lietuvos leidinių šaškių skyreliuose, SSRS specializuotoje šaškių spaudoje daugelio dėmesį atkreipė G. Antanaičio, A. Gauryliaus, A. Kačiuškos, R. Mackevičiaus ir kt. šaškių kompozicijos.
1980 m. buvo įkurta Lietuvos šaškių federacijos Kompozicijos komisija (jos pirmininku buvo paskirtas Algimantas Kačiuška, jai vadovavęs iki jos darbo pabaigos, 2001 m.). 1981 metai buvo labai produktyvūs Lietuvos šaškių kompozicijai: 1981 m. vasario 6 d. Kūno kultūros ir sporto komiteto prie LSSR Ministrų Tarybos pirmasis pavaduotojas A. Kukšta patvirtino „I LTSR šaškių kompozicijos pirmenybių“ nuostatus (toliau vadinsime įprasčiau – čempionatais), Lietuvos šaškių kompozicijos mėgėjams buvo surengti du seminarai (abu jie įvyko Vilniuje). Mano idėją tuoj pat, ilgai nelaukiant, surengti pirmąjį Lietuvos šaškių kompozicijos (kompozicijų sudarymo) čempionatą labai palaikė ir padėjo realizuoti Rimas Mackevičius ir Algirdas Gaurylius. Pradėjome bendradarbiauti su kitų tuometinės SSRS respublikų kolegomis. Pakvietėme jų lyderius teisėjauti Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatuose, o žymiausius ekspertus – ir į mūsų seminarus. Per 44 metus (1981-2024) įvyko 34 Lietuvos šaškių kompozicijų sudarymo čempionatai, juose vėliau teisėjavo teisėjai iš Nyderlandų, Prancūzijos ir kt. šalių. Pasaulyje daugiau ar mažiau reguliariai šaškių kompozicijų sudarymo čempionatus, be Lietuvos, rengia tik Ukraina ir Baltarusija. Lietuvos šaškių kompozicijų sudarymo čempionu įvairiuose skyriuose (žanruose) daugiausiai kartų yra buvęs Valdas Bieliauskas.
1980-1990 m. laikotarpyje Lietuvos šaškių kompozitorių pasiekimai nemaži. Lietuvos komandos pergalė I Pabaltijo šaškių kompozicijos čempionate (1983–1984). Benjaminas Morkus tapo SSRS šaškių kompozicijos čempionu šimtalangių šaškių problemų skyriuje (1988), Benjaminas užėmė 1 vietą 1989 m. tarptautiniame Nyderlandų šaškių žurnalo „Het Damspel“ (labai žinomas šaškių žurnalas, daugiausia skirtas praktinio žaidimo mėgėjams ir profesionalams, leidžiamas iki dabar) šaškių problemų konkurse. Gerai SSRS šaškių kompozicijos čempionatuose pasirodė Viktoras Sabonis, Stasys Žilevičius, Juozas Leišys, tų čempionatų atskiruose skyriuose patekdami į pirmąjį dešimtuką. Benjaminui Morkui buvo suteiktas SSRS šaškių kompozicijos sporto meistro vardas. Lietuvos autorių šaškių kompozicijos buvo pradėtos publikuoti ne tik SSRS specializuotuose šaškių leidiniuose, bet ir Nyderlandų, Prancūzijos šaškių žurnaluose.
1990 metais, Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, nors LŠF į FMJD buvo priimta tik 1992 m. rudenį, stengėmės nutraukti ryšius su SSRS šaškių federacija ir pradėjome dairytis galimybių savarankiškai pasireikšti tarptautinėje arenoje. Užmezgiau ryšius su tuometiniu SPI FMJD einančiu prezidento pareigas Nyderlandų atstovu dr. Stephanus (Steef) de Bruijn. Pradėjome rengti didelį atgarsį pasaulio šaškių kompozitorių bendruomenėje sulaukusius tarptautinius šaškių kompozicijų sudarymo konkursus „Lietuva“, jų per 1991-2024 m. laikotarpį surengta 12.
Kadangi naujame tūkstantmetyje LŠF pradėjo veikti klubų pagrindu, t. y. jos nariai galėjo būti tik klubai, Lietuvos šaškių kompozitoriams iškilo būtinybė steigti savo organizaciją (asociaciją) – atskirą juridinį vienetą. 2001 m. buvo įsteigta Lietuvos šaškių kompozicijos mėgėjų sąjunga (LŠKMS). LŠKMS prezidentai: 2001–2010 m. Algimantas Kačiuška, 2010–2012 m. Gintaras Magelinskas, 2012–2013 m. Gintautas Antanaitis (1953–2013), 2013–2017 m. Stasys Žilevičius (1956–2017), 2017–2018 m. Virmantas Masiulis, nuo 2018 m. iki dabar Algimantas Kačiuška. LŠKMS generaliniai sekretoriai buvo Virmantas Masiulis, Arūnas Bučinskas, Gintautas Antanaitis, Rimas Mackevičius.
Lietuvos šaškių kompozitoriai daugiau kuria šimtalangių šaškių kompozicijas ir šimtalangių šaškių sportinėje kompozicijoje yra pasiekę daugiau laimėjimų negu paprastųjų šaškių. Kurį laiką vykstant pasaulio šaškių kompozicijų sudarymo čempionatams, du Lietuvos šaškių problemistai tapo pasaulio šimtalangių šaškių kompozicijos čempionatų prizininkais – Benjaminas Morkus (po vieną 1, 2 ir 3 vietą) ir Valdas Bieliauskas (2 vieta). Be jų gerai šiuose pasaulio šimtalangių šaškių kompozicijos čempionatuose pasirodė Algimantas Kačiuška ir Rimas Mackevičius, po kartą patekdami į geriausiųjų dešimtuką.
FMJD suteikė šaškių kompozicijos tarptautinio didmeistrio (GMIP) vardus Benjaminui Morkui ir Valdui Bieliauskui, šaškių kompozicijos FMJD meistro (MIP) – Viktorui Studencovui. Šaškių kompozicijos FMJD arbitrų (teisėjų) vardai suteikti Algimantui Kačiuškai ir Rimui Mackevičiui. Nacionalinio šaškių kompozicijos didmeistrio vardus (LŠF nacionalinius garbės vardus šaškių kompozitoriams pradėjo suteikti nuo 1996 m.) LŠF yra suteikusi 11 Lietuvos šaškininkų: Valdui Bieliauskui, Algimantui Kačiuškai, Juozui Leišiui, Rimui Mackevičiui, Virmantui Masiuliui, Benjaminui Morkui, Viktorui Saboniui (1941-2008), Viktorui Studencovui, Grigorijui Šilo (1911-2017), Jonui Šiožiniui, Stasiui Žilevičiui (1956-2017); nacionalinio meistro – 4 žmonėms: Antanui Almonaičiui, Algirdui Buičenkai (1954-2023), Vytautui Gudelioniui, Algimantui Mazečiui (1950-2012). Nemažai Lietuvos šaškių kompozitorių sėkmingai teisėjavo aukščiausio lygio šaškių kompozicijų sudarymo varžybose, padėjo jas suorganizuoti ir vesti.
Veikia LŠKMS svetainė internete (jos web-master ir redaktorius nuo 2008 m. yra Gintaras Magelinskas): http://www.lskms.puslapiai.lt/
III. Šaškių kompozicijų sprendimas
Pasaulyje savo šalies šaškių kompozicijų akivaizdinius sprendimo čempionatus reguliariai rengia tik Lietuva, dar keliose šalyse – o kiek anksčiau SSRS respublikose – tokie čempionatai buvo surengti tik kelis kartus. Šaškių kompozicijų sprendimo sportiniai garbės vardai (meistro, kandidato į meistrus) buvo ir yra suteikiami tik Lietuvoje. Mano nuomone, tokios akivaizdinės šaškių kompozicijų sprendimo varžybos – labai perspektyvios. Net kai, galbūt dėl kompiuterinių programų įtakos, sumažės šaškių kompozicijų sudarymo varžybų populiarumas, akivaizdinės kompozicijų sprendimo varžybos gyvuos visada, šachmatų kompozicijoje jau seniai rengiami pasaulio, Europos šachmatų kompozicijų sprendimo akivaizdiniai čempionatai (beje, juose gerai pasirodo Lietuvos šachmatų kompozicijų sprendėjai).
Lietuvos šaškių kompozicijų sprendimo akivaizdiniai čempionatai buvo pradėti rengti 1983 m. ir iki šiol vyksta kasmet, kartu „100“ ir „64“. Tiesa, buvo atvejų, kai tais pačiais metais vyko du čempionatai, atskirai „100“ ir „64“, tad iš viso nuo 1983 m. iki dabar įvyko 47 Lietuvos šaškių kompozicijų sprendimo akivaizdiniai čempionatai. Juose daugiausia – net 33 kartus – nugalėjo Viktor Studencov. Nuo 2021m. kasmet pradėti rengti Lietuvos jaunimo/jaunių akivaizdiniai šaškių kompozicijų sprendimo čempionatai.
Lietuvos šaškių kompozicijų sprendimo garbės vardai (meistras ir kandidatas į meistrus, sprendimo didmeistrio vardas nesuteikiamas) ir atskyriai suteikiami nuo 2004 m., jų normatyvus galima įvykdyti tik akivaizdinėse šaškių kompozicijų sprendimo varžybose. Nacionaliniai šaškių kompozicijų sprendimo meistrai yra Viktor Studencov, Gintaras Magelinskas ir Benjaminas Morkus.
Iš negausių tarptautinių šaškių kompozicijų sprendimo varžybų reikėtų pažymėti II pasaulio paprastųjų šaškių kompozicijų sprendimo čempionatą (tokių šaškių istorijoje tebuvo du), kuris įvyko Vinicoje (Ukraina) 1994 m. lapkričio 5-10 d. Jame tarp 27 dalyvių iš Baltarusijos, Rusijos, Lietuvos, Ukrainos Sigitas Smaidrys užėmė 3 vietą ir tapo pasaulio čempionato prizininku. Beje, Sigitas Smaidrys – bene universaliausias Lietuvos šaškininkas, vienintelis laimėjęs Lietuvos šaškių čempiono titulus net 4 šaškių sporto rungtyse – šimtalangių, paprastųjų, braziliškųjų šaškių ir šaškių kompozicijų sprendimo rungtyse.
IV. Labai gerų šaškių kompozicijų rinkinėlis
Visose kompozicijose, išskyrus N.14, baltosios pradeda ir laimi.
11. T. Morkus
12. J. Šiožinys
13. G. Antanaitis
14. V.Bieliauskas
Uždaryti juodųjų paprastąją šaškę
-
- f2 (c3a), g3(f6), h4, d4(b4), b2, h8+. a.(e1), a5, g3, e1+. 1991 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
- d8, dc7, b8, g3, c5, f8, b4, c1 etc+. VI Novopolocko (Baltarusija) atvirasis čempionatas (2005 m.).
- ab2, ef6, f2, e3, f6, b4, c5, c7, b8(c5), h2(g5), f6(d4), Z.ZI. b8 (fg7), e5+. Z.f4?(c3), c1(fg7), fe7(f6), g5(g7)=. ZI. d6? (c3), fe7(fg7)=. Dalyvavo VI atvirajame Minsko srities (Baltarusija) 2008 m. čempionate.
- g7 (d8A), b8, b6, bc7, b8, b8:b4, e1. A.(d4), g5, b4, c:e3, b4, d8, f2, h2(f4B), hg3, g1. B.(h4), hg3. 1981 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
15. S.Žilevičius
16. V. Bieliauskas
17. V. Bieliauskas
18. A. Kačiuška
- 7, Z.1(40a), 36, 44, 40 (38), 13, 5+. a.(17), 37 (34), 15 (340), 39 (44), 382+. Z.37? (30=). 1987 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
- 228,13,2(8A),6,5+. A.(22),26,3+. 2006 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
- 2, 15(49 A), 4(19), 38, 36+ A.(20), Z.4, 4:36:15, 15-24(19), 24(37), 47+. Z.24?,249(13 Y.)= Y. (8?), 2:24:47:15(37), 47+. Tarptautinis konkursas „Miniatiūra-2012“.
- 42, 41, 40, 283, 3, 5(33), 32(39), 49+. Žurnalas „De Problemist“, 2017, Nr. 4 (rugpjūtis).
19. B. Morkus
20. B. Morkus
21. B. Morkus
22. B. Morkus
- 37, 37, 50:39, 2, 7, 3, 24-19, 2:26(43A), 14(12B), 8, 32+. A.(12), 8, 14, 32+. B.(19), 21, 32+. I pasaulio šimtalangių šaškių problemų sudarymo čempionatas (PWCP-1), 2002–2004 m.
- 427,31,43,3,Z.Z1.29,6,44,45+. Z.45?(24),20(40),6(49=). Z1.6?(24),20(49),34=. 2006 m. Lietuvos šaškių kompozicijos čempionatas.
- 2(44), 2-8, 2, 43, 30, 24, 7, 18, 3, 40, 1, 21, 19(36), 41, 24, 24+. Tarptautinis konkursas „Lietuva-2008“ („Nacijų lyga 2008–2009“, II etapas).
- 427, 8, 43, 50:39, 2, 7, 17, 1, 20, 24, 14(20), 25(10), 20(15), 14+. Tarptautinis konkursas „Lietuva-2008“ („Nacijų lyga 2008–2009“, II etapas).
23. R. Mackevičius
24. R. Mackevičius
25. V. Bieliauskas
26. V. Masiulis
- 12(8 a), 34, 42, 42, 4, 5, 46, 45+. a.(27), 38, 32(8), 18, 29 etc+. Forumas „Planeta“, 2013-09-29.
- 28, 12, 7, 2, 32, 8, 4, 47, 40, 39, 50+. Forumas „Planeta“, 2015-09-20.
- 13, 16-11, 7, 8, 3(33-38A), 43, 5+. A.(37), 48, 38, 5+. Forumas MiF, 2018-12-27.
- 3(27-32 AB), 26(37 CD), 25(42 E), 23, 14, 47(40), 33(45), 50+. A.(13), 31(32 F), 16(37 G), 16:25, 43(31), 26(36), 16(40), 31, 45+. B.(28-32), 25(31), 36(37), 29(38-42 HJ), 47(41), 24(46), 41+. C.(39), 27, 50(40), 45(42), 34, 47+. D.(34), 45(43), 23, 27, 49 +. E.(40), 45(42), 23, 14, 47 +. F.(40), 45(32), 17(42), 31:25(37), 39/50(41), 25-34(46), 28 +. G.(34), 31-27, 25(38), 48(40), 17(45), 50 +. H.(37-42), 47(48), 33(40), 45(37), 42, 45-34 +. J.(40), 31(45), 27/39(50), 39/27 +. V. Masiulio tinklaraštis, 2023-01-18.
Parengė Algimantas Kačiuška. Panaudota knygos A. Kačiuška „Šaškių kompozicija Lietuvoje“, Šiauliai, 2022 m. medžiaga.